Nieuwsbrief Erfgoed Brabant – oktober 2023 deel 2

Nieuwsbrief Erfgoed Brabant – oktober 2023 deel 2

Logo Erfgoed Brabant
Screenshot van Memorix  Maior
Nieuwe mogelijkheden Memorix Maior Brabant Cloud zet de volgende grote stap in de doorontwikkeling van onze Memorix Maior omgeving. Het aantal te gebruiken velden is uitgebreid zodat je je museale collectie nog beter kunt registreren.
Ook is een koppeling gelegd met het termennetwerk van het NDE en kun je religieuze gebouwen in je omgeving  beter vastleggen met de termenlijst Brabantse gebouwen. Ten slotte is het met de nieuwe tentoonstellingsentiteit mogelijk om uitgebreide overzichten aan te leggen van objecten per tentoonstelling.

Vraag jij je af wat dit voor jouw organisatie kan betekenen? Neem dan contact op met helpdesk@brabantcloud.nl of Lees de blog
Museum Jan Cunen met personeel op balkon   Museum Jan Cunen uit Oss genomineerd voor de Vriendenloterij Museumprijs Museum Jan Cunen is genomineerd voor de Museumprijs. Het museum laat op eigenwijze de geschiedenis van de stad Oss zien en biedt een podium aan jong talent. Alle tentoonstellingen hebben een link met het lokale verhaal. Andere genomineerden zijn het Fotomuseum uit Rotterdam en het Wereldmuseum uit Amsterdam, een mooie lijst om tussen te staan. Je kunt op Museum Jan Cunen stemmen tot en met vrijdag 3 november.   en stem!
Logo Netwerk Digitaal Erfgoed   Bewust bewaren Steeds meer erfgoedorganisaties werken mee aan de wereld van morgen. Van verduurzaming van het depot tot hergebruik van tentoonstellingsmaterialen. Maar ook digitaal liggen er kansen om de CO2-impact terug te brengen. De NDE organiseert op 1 november een event dat praktische handvatten biedt om hiermee aan de slag te gaan in jouw organisatie.   Rechthoek: afgeronde hoeken: Meer infoLogo Werelddag van de Digitale Duurzaamheid   Werelddag van de digitale duurzaamheid Op de eerste donderdag van november, 2 november, richten (erfgoed)organisaties overal ter wereld de schijnwerpers op het toekomstbestendig toegankelijk maken van digitale collecties. Het NDE draagt hieraan bij, dit jaar samen met Vlaamse collega’s.
Het verleden is van iedereen Op vrijdagmiddag 3 november organiseerde de werkgroep ‘Het verleden is van iedereen!’ een netwerkbijeenkomst over toegankelijkheid van de publiekshistorische sector voor mensen met een fysieke beperking. Het evenement vond plaats op de Radboud Universiteit in Nijmegen.

Nog weinig musea en archieven hebben een actief beleid rondom het thema fysieke toegankelijkheid. De afgelopen maanden heeft een werkgroep van jonge ervaringsdeskundigen zich hiervoor ingezet. O Publiek in een theaterzaal
Kasteel Helmond Start inschrijving cursus regionale geschiedenis in Brabant Je kunt je weer aanmelden voor de cursus regionale geschiedenis in Brabant. Deze cursus wordt gegeven tussen (eind) januari en mei 2024. De cursus staat voor de laatste keer onder leiding van prof. dr. Arnoud-Jan Bijsterveld en bestaat uit 14 colleges die worden gegeven op de Universiteit van Tilburg. Ben je geïnteresseerd? Bekijk dan de informatie op de website.   Meer info
Toegankelijkheid Toegankelijkheid gaat over het beschikbaar maken van erfgoed voor een zo groot mogelijk publiek. Op de toegankelijkheidspagina van Erfgoed Brabant Academie vind je informatie over vier vormen van toegankelijkheid. Wil je graag in gesprek met iemand van Erfgoed Brabant over toegankelijkheid? Neem dan vooral contact op met één van de contactpersonen onderaan de pagina.   Meer lezen Vrouw met telefoon in museum
Kasteel Helmond Subsidieregeling Herdenkingsjaar slavernijverleden Op 1 juli 1863 werd de slavernij officieel afgeschaft in het toenmalige Koninkrijk der Nederlanden. Van 1 juli 2023 t/m 1 juli 2024 is er een herdenkingsjaar waarin er extra aandacht is voor het slavernijverleden. De overheid stelt 2 miljoen euro subsidie beschikbaar voor organisaties die culturele activiteiten willen willen organiseren om 160 jaar afschaffing van slavernij te herdenken en vieren.   Meer info
Bureau met tablet en laptop die videobellen   Online workshop: Hoe spel ik mijn dialect? Op 7 november organiseren Erfgoed Brabant Academie en Brabanders en hun Taal de online workshop Hoe spel ik mijn dialect? Daarin geeft Yoïn van Spijk handvatten voor het schrijven van je dialect.   Drie mensen zitten achter een laptop   Brabanders en hun Taal: Presentaties dialectonderzoek Op 22 november organiseert Brabanders en hun Taal weer een online bijeenkomst. We zijn blij dat de jonge onderzoekers Angela Veltman en Bram van Beurden hun onderzoek willen presenteren.

Beide presentaties duren circa 30 minuten. Er is tijd voor vragen.    Aanmelden
Schilderij van een brandend Den Bosch Brabant brandt Branden waren een van de ergste rampen die middeleeuwse nederzettingen, vooral bestaande uit huizen van hout en riet, konden overkomen. Vuur was gevaarlijk. Tegelijkertijd was open vuur als bron van energie absoluut onmisbaar. Lokale bestuurders hebben heel strategisch nagedacht over hoe ze verandering konden realiseren. Brandpreventieregels, maar ook door middel van subsidies: in Den Bosch kon men bijvoorbeeld na de branden van 1419 en 1463 bij de gemeente subsidie aanvragen voor een ‘hard dak’.   Meer lezen
Cultuur Retail Netwerk Dag Het thema voor 2023 is de Toekomst van Museumretail in al zijn facetten. Onze keynotes, sprekers en rondetafelonderwerpen belichten op een veelzijdige manier wat er speelt en welke kansen en mogelijkheden je hebt als culturele instelling om goed voorbereid stappen te maken en je winkel succesvol in de culturele markt te zetten.   Meer info