Nieuwsbrief Erfgoed Brabant – oktober 2023 deel 1

Nieuwsbrief Erfgoed Brabant – oktober 2023 deel 1

 ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ 

logo Erfgoed Brabant
themamaand Kastelen Erfgoed Brabant, tekening kasteel
Kastelenmaand November is Kastelenmaand op Brabantserfgoed.nl. Sinds hun bouw hebben bijna alle Brabantse kastelen het zwaar te verduren gehad. Hoewel er nog tientallen overeind staan in de provincie, zijn er minstens evenveel al lang verdwenen of vervallen tot ruïne. Lees alles over Brabantse kastelen en de verhalen die zich er hebben afgespeeld via de themapagina.  
Klik hier
Erfgoedvrijwilligersprijs Op 1 december reikt staatssecretaris Gunay Uslu de Erfgoedvrijwilligersprijs 2023 uit. Uit 57 aanmeldingen selecteerde de onafhankelijke jury onder leiding van Kathleen Ferrier (Voorzitter Unesco Commissie) de afgelopen tijd drie finalisten. De vrijwilligersteams van Museumbrouwerij De Roos, Drukkerswerkplaats Gouda en Vertelgenootschap Apeldoorn maken kans op de hoofdprijs van €10.000,-. Stemmen kan tot en met 30 november.   Stem!
foto van Yoïn van Spijk   De herkomst van de Brabantse dialecten Op 13 december organiseert Brabanders en hun Taal de online lezing ‘De herkomst van de Brabantse dialecten’.  Ieder dorp en iedere stad in Noord-Brabant heeft zijn eigen Brabantse dialect. Ga je van Bergen op Zoom naar Cuijk, dan hoor je in iedere plaats een net wat ander Brabants. Waar komt die enorme variatie vandaan? De verschillen tussen de dialecten zijn het resultaat van eeuwenlange taalverandering. In zijn lezing neemt taalkundige Yoïn van Spijk de luisteraars mee op een taalreis door de tijd.   Meer info

  Dialectkaarten In 1937 voltooide Toon Weijnen (1909-2008) zijn proefschrift Onderzoek naar de dialectgrenzen in Noord-Brabant. Het boek bevat 116 taalkaarten, die laten zien welke woorden, woordvormen en klanken destijds waar in de provincie gebruikt werden.

Doordat de kaarten met de hand zijn getekend en fonetische tekens bevatten, zijn ze niet altijd goed leesbaar voor de geïnteresseerde niet-taalkundige. Om die reden heeft taalkundige Yoïn van Spijk in 2023 met regelmaat kaarten digitaal overgetrokken en gepubliceerd op de sociale media van Brabanders en hun Taal.   Alle kaarten
8 erfgoed jongeren drinken een biertje aan tafel    Erfgoedbènde De Erfgoedbènde is op zoek naar nieuwe, enthousiaste, jonge mensen!  Wil jij een steentje bijdragen in het erfgoedveld, activiteiten organiseren, samenwerken met culturele organisaties, een gezellig netwerk opbouwen en ervaringen opdoen/delen met anderen? Wees welkom bij de bènde!   We zijn een onafhankelijk jongerenpanel dat samenwerkt met Erfgoed Brabant. We brainstormen met culturele organisaties over jongerenbereik en we organiseren zelf activiteiten voor/ door jongeren (ca. 18-35jr).    Nieuwsgierig? Bekijk onze site erfgoedbende.wordpress.com of mail naar info@erfgoedbende.com
Verborgen Verhalen Verborgen Verhalen is de overkoepelende titel van het meerjarige project waarin Xavier van Delft, regisseur en animator, verhalen in ons culturele erfgoed blootlegt en hun springlevende relatie met het heden toont door ze samen met een team van animators, stemacteurs en componisten uit te werken in film. Wij nodigen iedereen van harte uit op de presentatie middag op 23 november. 
Uitnodiging Teaser
wetenschappelijke les ruimte met 50 mensen Cursus Roosendaolse Taol bereikt groot publiek Maar liefst 100 mensen schuiven aan bij de cursus Roosendaolse Taol. 
Erfgoed Brabant collega’s Heleen en Yoïn werden uitgenodigd om aan te sluiten bij een van de lessen in Roosendaal. Daar maakte zij maar wat graag gebruik van. Het hele verhaal en meer lees in je het artikel wat Heleen over het bijzondere bezoek schreef.    Artikel
drie mensen zitten achter een laptop   Presentaties dialectonderzoek Jonge onderzoekers Angela Veltman en Bram van Beurden presenteren hun dialectonderzoek.

Op 22 november organiseert Brabanders en hun Taal weer een online bijeenkomst. We zijn blij dat de jonge onderzoekers Angela Veltman en Bram van Beurden hun onderzoek willen presenteren. Beide presentaties duren circa 30 minuten. Er is tijd voor vragen. De bijeenkomst wordt gepresenteerd door prof. dr. Jos Swanenberg.    Meer infohet Bossche broek   Erfgoed en de Omgevingswet 13 december organiseerd de RCE een bijeenkomst voor gemeenteambtenaren en andere die professioneel bezig zijn met erfgoedzorg. 

Op 1 januari  treedt de Omgevingswet in werking. Deze wet zorgt voor een balans tussen het benutten en beschermen van de fysieke leefomgeving. De omgang met het cultureel erfgoed is daarbij één van de te regelen belangen. Voor het zover is, organiseert de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed weer een bijeenkomst voor het erfgoedveld. Meer info