Nieuwsbrief Erfgoed Brabant juli 2023

Nieuwsbrief Erfgoed Brabant juli 2023

  Nieuwsbrief Ergoed Brabant juli 2023               Erfgoed Brabant verkent verhuizing   Zoals je misschien al gelezen hebt, is Erfgoed Brabant bezig met het verkennen van een verhuizing. En wel naar de Citadel in ’s Hertogenbosch. Het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) is daar al langer gehuisvest. Erfgoed Brabant en het BHIC zijn nu in gesprek over een mogelijke verhuizing naar een vrijstaand gebouw op deze prachtige plek. Meer informatie >             Themamaand Sporen van slavernij   Op 1 juli is het Herdenkingsjaar Slavernijverleden gestart. In het artikel ‘Sporen van slavernij in Noord-Brabant’ lees je hoe we het slavernijverleden ook in Brabant terug kunnen vinden. Via het project Mapping Slavery brengen Gerard Snikkenburg en Dineke stam in beeld hoe ook vooraanstaande Brabantse families betrokken waren bij de koloniale handel en bijbehorende slavernij. Meer informatie >         Brabantse instellingen doorzoekbaar op Collectie Nederland   Sinds deze maand zijn ook de online collecties van Museum Krona en het Provinciaal Depot Bodemvondsten Noord-Brabant doorzoekbaar via Collectie Nederland. Samen met de items van Museum Klok & Peel zijn er nu ruim 1200 items vindbaar in deze nationale collectiezoekmachine. Wil jij je collectie ook doorzoekbaar maken via Collectie Nederland? Neem dan contact op met de helpdesk van Brabant Cloud. Meer informatie >             Brabanders en hun Taal: Gij-lezing   Gij is het mooiste wat er is! Gij kunde gij zeggen tegen zowel iemand die je met jij als iemand die je met u zou aanspreken. Geen keuzestress! Maar waarom zeggen Brabanders eigenlijk gij in hun dialect? Waar komt dat woord vandaan? En wordt er nog steeds gij gezegd, nu de dialecten op hun retour lijken? Op 23 augustus vertellen Yoïn van Spijk en Jos Swanenberg je nog veel meer over gij. Meer informatie >           Jacob Molenschott   Op vrijdag 22 september eert het Initiatief Jac. Moleschott ’s-Hertogenbosch haar naamgever met een symposium. Jacob Moleschott (1822-1893) was Europees denker, arts, fysioloog en filosoof én Bosschenaar. Hij streed voor gezonde voeding voor de armen, gelijkheid van mannen en vrouwen en de vrijheid om te denken. Zaken die anno 2023 nog altijd actueel zijn. Ondanks dat is Moleschott bijna vergeten, zéker in zijn geboortestad ‘s-Hertogenbosch. Een groep Bosschenaren neemt nu het initiatief om Jacob Moleschott blijvend te gedenken. De avond wordt begeleid door Patrick Timmermans, directeur van Erfgoed Brabant. Er is muziek van stads-componist Bart van Dongen, uitgevoerd door het Brabants Kamerkoor onder leiding van dirigent Dorien Schouten. We gaan in gesprek met diverse gasten en afsluitend lanceert wethouder Marianne van der Sloot namens de gemeente ’s-Hertogenbosch de ideeën om een blijvend gedenkteken voor Moleschott op te richten. Meer informatie >           Traject ‘Versnellen’   Netwerk digitaal erfgoed biedt ondersteuning aan die uw organisatie kan helpen om de online vindbaarheid van uw collectie te verbeteren, collecties digitaal te verbinden of de digitale toegankelijkheid te vergroten. Het gaat om zowel financiële als inhoudelijke ondersteuning. Meer informatie >       ©2023 Erfgoed Brabant  |  Colofo