Nieuwsbrief Erfgoed Brabant augustus 2023 – deel 2

Nieuwsbrief Erfgoed Brabant augustus 2023 – deel 2

  Nieuwsbrief Erfgoed Brabant augustus 2023 – deel 2                 Workshop: Hoe spel ik mijn dialect?   Op 13 en 19 september 2023 organiseren Erfgoed Brabant Academie en Brabanders en hun Taal de workshop Hoe spel ik mijn dialect? Dialectspelling is een heet hangijzer. Menige dialectwerkgroep worstelt jarenlang met streepjes en dakjes voordat een woordenboek of verhalenbundel het licht ziet. Met zijn workshop helpt Yoïn je de horden te nemen die op je pad komen, zodat je aan de slag kunt met waar je het voor doet: schrijven in je dialect. In deze workshop geeft Yoïn van Spijk handvatten voor het schrijven van je Brabantse dialect. Meer informatie >           Omdenken over nieuwe vrijwilligers en vrijwilligers werven   Tijdens de cursus ‘Omdenken over vrijwilligers & vrijwilligers werven’ krijg je beter inzicht in jouw eigen organisatie. We verkennen hoe nieuwe vrijwilligers jouw organisatie ervaren en wat je kunt doen om hen te verwelkomen in jouw organisatie. Hoe kan jouw organisatie nieuwe vrijwilligers bereiken en behouden? Deze cursus is op aanvraag en de inhoud van deze cursus wordt op maat ingericht. De basisversie van deze cursus gaat over vrijwilligers werven maar kan ook worden toegepast op het werven van (actieve) leden. Meer informatie >         Themamaand Boerenleven   Deze maand staat Brabantserfgoed.nl in het teken van het boerenleven. Op verschillende plekken vinden we sporen van het boerenleven in Brabant. Zoals in de raatakkers die hoorden bij de eerst agrarische nederzettingen uit 3000 v.Chr., of de Armenhoef in Best uit 1263, de oudste nog bestaande boerderij van Nederland. Maar ook in klederdracht, ambachtelijk broodbakken en volksmuziek vinden we boerenerfgoed terug. Meer informatie >             Welke Brabantse molens kun je met je klas bezoeken met ‘Zo gaat de molen’?   Afgelopen jaar bleek er vanuit het onderwijs veel vraag te zijn naar het lesproject ‘Zo gaat de molen’ voor groep 6 van het basisonderwijs. Erfgoed Brabant heeft het digitale lespakket vervolgens gratis toegankelijk gemaakt voor leerkrachten. Ook molenaars zijn enthousiast over de toegenomen belangstelling vanuit het onderwijs. Om duidelijk te maken wélke molens hun deuren openen voor schoolbezoeken, heeft Erfgoed Brabant in samenwerking met het Gilde van Molenaars Afdeling Noord-Brabant in kaart gebracht welke molens je als leerkracht kunt benaderen. Je vindt de molens, hun contactgegevens en het lesmateriaal op deze website. Meer informatie >         Kende gullie al… Annemieke   “Het dialect is mij niet met de paplepel ingegoten. Mijn ouders vonden het enorm belangrijk dat wij ABN leerde en probeerde het dialectgebruik rondom ons te beperken. Toch heb ik stiekem best nog wel veel dialect meegekregen door de volwassenen om mij heen.” Verteld Annemieke Thijssen. Weten wat Annemieke nog meer weet over dialect? Lees dan haar Kende gullie al.. in de rubriek van online gemeenschap Brabanders en hun Taal. Meer informatie >             Kende gullie al… Yannick   “In mijn opinie is dialect de wijze waarop — en de woorden en uitdrukkingen waarmee — een persoon zich het best uitdrukt. Natuurlijk kan ik discussiëren in het Algemeen Beschaafd Nederlands, over mijn dag vertellen in het Engels, de weg vragen in het Duits of een pilsje bestellen in het Italiaans, maar in mijn Brabants dialect kan ik me uiten op een manier die vloeiender, vrijer en ongelimiteerder is dan in elke andere taal.” Aldus Yannick van Gastel. Leer Yannick — en zijn dialectwerkzaamheden — betere kennen in de rubriek Kende gullie al.. van de online gemeenschap Brabanders en hun Taal. Meer informatie >           Bekende en nieuwe subsidies   Op de site van de Erfgoed Brabant Academie vind je een overzicht van provinciale en landelijke subsidieregelingen voor het erfgoedveld. Neem eens een kijkje! En heb je een vraag over een regeling? Neem dan contact op met Emma Goossens van Erfgoed Brabant. Zij helpt je graag. Meer informatie >           Nieuwe video: ‘digitaal aan de slag met erfgoed’   Ook als klein museum wil je je collectie digitaal toegankelijk maken. Maar waar begin je? Hoe pak je het aan? Het allerbelangrijkste is: doe dit niet alleen! Maak gebruik van alle kennis en ervaring die beschikbaar is. In deze video laten vrijwilligers van het Indisch Museum in Breda zien welke stappen ze zetten. Op de website van erfgoedvrijwilliger zijn nog veel meer interessante video’s over werken met erfgoed te vinden. Deze video’s zijn mogelijk gemaakt door een subsidie van het Fonds voor Cultuurparticipatie. Meer informatie >         Terugblik: De Slimste Erfgoedvrijwilliger   Op 30 juni 2023 streden tien teams van finalisten om de titel ‘De Slimste Erfgoedvrijwilliger’ in het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem. Vrijwilligers Bertrand van den Boogert en Anneke van Doorn gingen er met de winst vandoor. Zij ontvingen een mooi bedrag van €2.000,- voor het streekmuseum. Met het evenement werden de vele duizenden Erfgoedvrijwilligers die Nederland rijk is in het zonnetje gezet. In deze video vertellen zij zelf, waarom dat zo belangrijk is. Meer informatie >             Online cursus: ‘publieksarcheologie’   Ook als vrijwilliger van een erfgoedorganisatie kun je vast nog veel leren. Misschien ben je op zoek naar specifieke kennis over erfgoed. Of heb je handvatten nodig om vrijwilligerswerk zo soepel mogelijk te laten verlopen. In samenwerking met Leer je Erfgoed werden diverse online cursussen ontwikkeld die vrijwilligers helpen bij hun werkzaamheden. In deze online training leer je hoe breed het terrein van publieksarcheologie is. Je gaat het herkennen in je eigen omgeving en ontdekt welke functies het kan hebben in onze samenleving. Ook laten we zien hoe je eraan kunt deelnemen of zelf initiatief kunt nemen. Meer informatie >         Oproep AWN amateurarcheologen   De AWN Nederlandse Archeologievereniging heeft een lange geschiedenis aan archeologisch veldwerk door vrijwilligers, met name in de periode vóór het Verdrag van Malta (1992). Nu deze vrijwilligers op leeftijd raken, dreigen hun ervaringen en kennis verloren te gaan en raken private archeologische collecties mogelijk . In het najaar gaan zij verder met een project met Saxion Hogeschool. Ze zijn nog opzoek naar vrijwilligers (met name zij die (ook) de periode van vóór het Verdrag van Malta (1992) hebben meegemaakt) die geïnterviewd willen worden. Aanmelden kan via medewerker@awn-archeologie.nl. Meer informatie >             XXste Colloquium de Brabantse Stad: ‘Geleefd geloof.’   De Belgisch-Nederlandse ‘Stichting Colloquium De Brabantse Stad’ organiseert om de drie jaar een internationale bijeenkomst waarop diverse aspecten van de geschiedenis van de steden en van het stedelijke leven in het oude hertogdom Brabant onder de loep worden genomen. Dit jaar vindt de twee-daagse plaats in Antwerpen met als onderwerp ‘Geleefd geloof; Religie in de Brabantse steden van de late middeleeuwen tot de 20ste eeuw’. Meer informatie >       ©2023 Erfgoed Brabant