Nieuwsbrief Erfgoed Brabant april 2023 – deel 1

Nieuwsbrief Erfgoed Brabant april 2023 – deel 1

  Nieuwsbrief Erfgoed Brabant april 2023 – deel 1                 Lerend netwerk erfgoedgemeenschappen voor VO   Het lerend netwerk erfgoedgemeenschappen voor VO is eind maart bij elkaar gekomen rondom het thema diversiteit, inclusie en jongerenparticipatie. Onder leiding van Halima Özen werd er in dialoog ontdekt wat diversiteit en inclusie inhoudt en wat dat betekent voor de eigen erfgoedpraktijk. Het was een leerzame en waardevolle bijeenkomst en krijgt een vervolg in het najaar. Meer weten over het lerend netwerk? Meer informatie >           De Hand van Antwerpen   Op 17 mei organiseert Erfgoed Brabant samen met het Tongerlohuys het symposium De Hand van Antwerpen. In aanloop naar het symposium staat Brabants Erfgoed in de maand april in het teken van de connectie tussen Antwerpen en Brabant. Bekijk de verhalen via het thema De Hand van Antwerpen en kom naar het symposium! Meer informatie >         Cursus ‘Rondleiden, de basis’   De rondleiders van Sint Catharinadal zijn de afgelopen maanden twee keer bij elkaar gekomen voor de cursus ‘Rondleiden, de basis’. Ze hebben daar van en met elkaar geleerd over onder andere succesfactoren van een rondleiding, verschillende manieren van communiceren en op welke manier je de betrokkenheid van de bezoeker kunt vergroten. Afgelopen donderdag hebben de rondleiders de cursus succesvol afgerond en ontvingen zij een bewijs van deelname. Ben je ook geïnteresseerd in de cursus ‘Rondleiden, de basis’? Meer informatie >             Introductie op sociale toegankelijkheid   Erfgoedvrijwilliger.nl organiseert drie kennis- en inspiratiesessies rondom het thema ‘sociale toegankelijkheid’. De eerste bijeenkomst is getiteld ‘Een introductie op sociale toegankelijkheid’ en vindt plaats op woensdag 19 april. Centraal staat de vraag: hoe maak je jouw erfgoedorganisatie toegankelijker? Aanmelden kan tot 17 april. Meer informatie >           Kempencollectie: Collecties met verbindende verhalen   Erfgoed Brabant werd uitgenodigd door de deelnemende musea en heemkundekringen van de Kempencollectie. Zij zijn als collectief al enkele jaren hard op weg om meer samen te werken. In het Cultuurhuis Bergeijk werd gebrainstormd over de wijze waarop de verhalen van de verschillende collecties in samenhang vorm kunnen krijgen. Is dat met een educatieve regiocanon of zijn er andere passende en verbindende vormen? Na afloop volgde een rondleiding door Cultuurhuis Bergeijk met vernieuwde expositie over de bekende Teuten, Rietveld en het textiel van Weverij De Ploeg. Erfgoed Brabant draagt graag bij aan het vinden van werkwijzen waarop erfgoedinstellingen hun collecties zichtbaar kunnen maken richting het publiek. Een vervolg gaat er komen. Interesse over collecties en collectiebeheer? Meer informatie >         Stagiair Angela Veltman over haar onderzoek naar Brabanders en dialect   “Ik ben Angela Veltman (2001), een studente aan Tilburg University. Ik doe de studie Online Culture: Digital Media en loop stage bij Stichting Erfgoed Brabant. Bij Erfgoed Brabant doe ik onderzoek voor mijn bachelorscriptie, en dit onderzoek heeft te maken met Brabanders en dialect.” Meer informatie >             Inloopdag Brabant Cloud   20 april organiseert Brabant Cloud een inloop dag samen met erfgoedvrijwilliger.nl in Museum ’t Oude Slot. Peer Verbruggen zal voor je klaar staan om alle vragen rondom digitaal beheren, online delen en duurzaam digitaal bewaren van een collectie te beantwoorden. Emma Goossens zal er zijn voor alle (nieuwe) vrijwilligers met al haar kennis over de vacaturebank, het kennisplatform en biedt Erfgoedvrijwilliger.nl praktische informatie op de kennispagina Wegwijs. Meer informatie >         Lezing over ‘Gij’   In de Gij-week worden er verschillende activiteiten georganiseerd. Op 20 april geven Jos Swanenberg en Yoïn van Spijk een online lezing over het woord Gij. Waarom zeggen Brabanders eigenlijk gij in hun dialect? Waar komt dat woord vandaan? En wordt er nog steeds gij gezegd, nu de dialecten op hun retour lijken? Op 20 april vertellen Yoïn van Spijk en Jos Swanenberg nog veel meer over gij. Meer informatie >             Erfgoedvrijwilligers in Brabant   Erfgoed Brabant én de andere provinciale erfgoedhuizen zijn benieuwd naar alle erfgoedinstellingen en hun vrijwilligers. Overal in Nederland zijn vrijwilligers actief bezig met erfgoed. Maar hoeveel vrijwilligers zijn dat, wie zijn zij en waarom verrichten zij vrijwilligerswerk bij erfgoedorganisaties? Iedere organisatie hoeft deze vragenlijst maar één keer in te vullen. Meer informatie >         Barrièremiddel ‘Diefstal uit collectiebeherende instellingen’   Op de websites van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) en het Landelijk Contact van Museumconsulenten (LCM) vind je informatie over veiligheidszorg. De RCE heeft een nieuwe publicatie gepubliceerd: “Barrièremiddel ‘Diefstal uit collectiebeherende instellingen’”. Lees meer over deze publicatie op Erfgoed Brabant Academie. Meer informatie >             Mientje Wever wint Ivenprijs   “Begin maart 2023 ontving Mientje Wever de Willem Ivenprijs voor haar persoonlijke verhaal “’n Vrèèmde naam”. De Willem Ivenprijs kan Mientje toevoegen aan een mooie en lange lijst van prijzen die zij met haar gedichten en verhalen heeft gewonnen. Hoog tijd voor een interview met deze dichter, schrijver en verteller uit Boxmeer.” Meer informatie >         Kende gullie al…   … Paul de Waal! “Diejelekt is vor mijn de ver uitgerekte, mar nooit deurgesneeje navelstreng mè m’n oorsprong. Ik wòòn al veerteg jaar nie meer in Bergen op Zoom, oftewel Berrege, mar ik voel dèèr nog een sterke en werreme band mee.” Meer informatie >             Groot Onderhoud 2023: de klimaateditie   Op 16 mei organiseert FARO (België) een Groot Onderhoud over klimaat en erfgoed. De bijeenkomst vindt plaats in Mechelen (B). Kom meepraten over de impact van de klimaatcrisis op erfgoed, de bijdrage van de erfgoedsector en het verkleinen van de voetafdruk. Deelname is gratis, je moet je wel even aanmelden. Meer informatie >         Data-Doe-Dag   Ben je actief in een collectiebeherende organisatie? Ben je bezig met registratie, beheer, ontsluiting, gebruik of presentatie van collectiedata en -beelden? Tijdens de Data-Doe-Dag, op 17 april in Den Bosch, geeft oa. onze collega Cris Kremers een toelichting over termenlijsten en het termennetwerk. Meer informatie >         ©2023 Erfgoed Brabant