Nieuwsbrief Erfgoed Brabant 02-2023 deel 1

Nieuwsbrief Erfgoed Brabant 02-2023 deel 1

  Nieuwsbrief Erfgoed Brabant – februari 2023 deel 1                
Erfgoed en Cultuur in de verkiezingsprogramma’s   Op 15 maart 2023 zijn de provinciale verkiezingen. Om je te helpen kiezen vind je hieronder een overzicht van de standpunten en speerpunten met betrekking tot erfgoed en cultuur in de verkiezingsprogramma’s van de deelnemende politieke partijen. Welke partij krijgt jouw erfgoedstem? Meer informatie >        
Verdieping voor erfgoedvrijwilligers met gratis online trainingen   Vrijwilligers zijn onmisbaar in de erfgoedsector. Vele duizenden vrijwilligers zetten zich in om ons erfgoed te beheren, toegankelijk te houden en beleefbaar te maken. Om hen daarbij te ondersteunen en te inspireren kunnen erfgoedvrijwilligers vanaf nu kosteloos online trainingen volgen via het vrijwilligersplatform erfgoedvrijwilliger.nl. De trainingen worden in samenwerking met Leer Je Erfgoed aangeboden. Meer informatie >            
Kunst-en erfgoedprogramma ‘Betekening’   Erfgoed Brabant heeft de museumdocenten van het Noordbrabants Museum getraind voor het kunst-en erfgoedprogramma ‘Betekening’. Leerlingen worden uitgedaagd om in de museumzaal persoonlijk betekenis te geven aan kunst, cultuur en erfgoed. Welke waarde ken je toe aan kunst- of erfgoedobjecten en waarom? Het is vanaf februari door VO scholen te boeken. Meer informatie >          
Jouw erfgoedinstelling als betekenisvolle leerplek voor Pabo-studenten   Sinds twee jaar creëert Erfgoed Brabant samen met erfgoedinstellingen betekenisvolle leerplekken voor Pabo-studenten. Daarbij wordt de erfgoedpraktijk letterlijk ingezet als leerplek van de studenten. Leraren in opleiding van Avans Breda en Fontys Den Bosch/ Veghel dragen met hun opdrachten voor ‘Vrije ruimte’ en de ‘Minor cultuureducatie’ bij aan het onderzoeken van educatievragen van de erfgoedinstelling. Vanuit Breda onderzoeken studenten dit schooljaar de mogelijkheid om de tijdlijn ‘Napoleonsweg’ van museum De Weeghreyse in Zundert te herontwikkelen als regiocanon en adviseren zij op bijpassende erfgoededucatie. In februari start de ‘Minor cultuureducatie’ van Fontys. Daarbij gaan studenten aan de slag met educatievragen van Nationaal Monument Kamp Vught en Mubo in Boxtel. Wij houden je op de hoogte van de resultaten. Wil je als erfgoedinstelling ook de mogelijkheid aangrijpen om met Erfgoed Brabant en studenten samen te werken? Vraag vrijblijvend informatie of meld jezelf alvast aan bij rolfvonk@erfgoedbrabant.nl voor de ronde van 2023-2024. Voor meer informatie zie onze website: Meer informatie >          
Erfgoededucatie op Fontys Pabo Eindhoven   De eerstejaarsstudenten van Fontys Pabo Eindhoven trotseerden de sneeuwval in de stad om de gastlessen van Erfgoed Brabant te kunnen volgen! Op uitnodiging van docent Vincent Hoeks nam Erfgoed Brabant de studenten mee in de basisprincipes van erfgoed en erfgoededucatie en verkenden we op welke wijze zij de erfgoedpartijen in hun eigen omgeving kunnen inzetten in de klas. Meer informatie >         Online bijeenkomst Brabanders en hun Taal   Een paar maanden geleden werd de volgende vraag gesteld: hoe schrijf ik – in dialect – een goed kort verhaal? Met name de korte lengte wordt vaak als een uitdaging gezien. Auteur, dichter en theatermaker Jacques van Gerven geeft op 14 februari 2023 een workshop over het schrijven van korte verhalen. Tijdens de workshop worden opdrachten behandeld. Mensen kunnen hun antwoorden delen in de chat. Uiteraard is er ook ruimte voor vragen. Iedereen is welkom en deelname is gratis. Meer informatie >  
         
Inspiratiesessie Gastvrijheid   Eind januari heeft Erfgoed Brabant een inspiratiesessie gegeven over gastvrijheid voor erfgoedvrijwilligers in Oirschot. Wat valt er eigenlijk onder dat begrip en wat maakt een bezoeker mee die een dag naar Oirschot komt? Deze bijeenkomst werd gehouden op verzoek van Erfgoedplatform Oirschot in het kader van het project Erfgoedvrijwilliger.nl. Nieuwsgierig wat zij verder doen? Meer informatie >        
Jaaroverzicht Brabant Cloud 2022   Het afgelopen jaar is de Brabant Cloud gemeenschap met 8 deelnemers gegroeid tot in totaal 82 deelnemers. Onder de nieuwe deelnemers bevinden zich 3 musea, 4 heemkundekringen en 1 andere erfgoedinstelling. Niet alleen Team Brabant Cloud maar ook de deelnemers hebben hard gewerkt. Zo zijn er in 2022 maar liefst 200.974 records toegevoegd! Dit betekent dat het totaal aantal records in Brabant Cloud is gestegen van 1.428.100 naar 1.629.074 records. Benieuwd naar andere ontwikkelingen en prestaties van Brabant Cloud het afgelopen jaar? Lees het hier! Meer informatie >  
         
Gastvrije museumvrijwilligers geven inclusieve rondleiding in Oudenbosch   Het Natuurhistorisch & Volkenkundig Museum Oudenbosch heeft in 2022 twee rondleidingen gegeven aan mensen die slechtziend of blind zijn. Vrijwilliger Cor: “Toen ik thuiskwam dacht ik ‘wauw, wat waardevol dat we de informatie op een geslaagde manier hebben kunnen overbrengen’.” Lees meer over deze inclusieve rondleiding in het artikel van onze Heleen Regenspurg. Meer informatie >        
Subsidieregeling Houd je erfgoed levend   Deze regeling is bedoeld voor het immateriële erfgoed van de Indische en Molukse gemeenschap. Immaterieel erfgoed is levend erfgoed zoals sociale gewoontes, rituelen, tradities of bijvoorbeeld ambachten. Allemaal dingen die plaatsvinden in een bepaalde gemeenschap, bij iemand thuis of tijdens bijeenkomsten in een vereniging. De regeling loopt van 1 december 2022 t/m 30 juni 2024. Elk jaar zijn er minimaal 4 deadlines om een aanvraag in te dienen. Na twee maanden ontvang je bericht of de aanvraag is toegekend. Meer informatie >            
Sterrentocht door Tilburg   Op 8 januari trok de Sterrentocht door de Tilburgse binnenstad. In 2021 won de Sterrentocht de erfgoedprijs Brabants Lof en de belofte van de organisatie is meer dan waargemaakt. O.a. zangkoren, muzikanten en honderden kinderen liepen met prachtige lampions en zongen het Sterrenlied. De waarden ‘delen’, ‘gelijkwaardigheid’ en ‘saamhorigheid’ stonden hierbij centraal. De Sterrentocht is net als de Tilburgse Speelgoedbank een initiatief van Stichting Het Vierde Geschenk. Tijdens de Sterrentocht werd ook speelgoed opgehaald voor de Speelgoedbank. Meer informatie >        
Nationale Vrijwilligersprijzen   Ook dit jaar worden de Nationale Vrijwilligersprijzen georganiseerd. Met een hoofdprijs van 15.000 euro en 80 kleinere prijzen. Dit jaar zijn de Nationale Vrijwilligersprijzen op zoek naar jullie verhalen. Vertel wat jullie aangrijpt in jullie vrijwilligerswerk. Wat maakt wat jullie doen zo mooi? Aanmelden kan voor 28 februari via deze link. Meer informatie >         ©2023 Erfgoed Brabant