HEEMSCHUT Nieuwsbrief 7, juli 2023

HEEMSCHUT Nieuwsbrief 7, juli 2023

Nieuwsbrief # 7                  juli 2023 Omgevingswet: ondersteuning voor historische verenigingen
 
De Omgevingswet, die op 1 januari 2024 ingaat, verandert niet alleen drastisch hoe er omgegaan gaat worden met de omgeving, maar heeft ook gevolgen voor de werkwijze van historische verenigingen. De regels van het spel veranderen, dus zijn er nieuwe uitdagingen om het erfgoed in de gemeente van de nodige bescherming te voorzien. Dat is een hele klus. Heemschut biedt historische verenigingen op drie manieren ondersteuning aan: door het geven van advies en met twee cursussen. Lees verder     Nieuwe brochure geschenkwoningen is uit!  
Geschenkwoningen werden neergezet na de Watersnoodramp in 1953. Een groot aantal is gesloopt, maar een eveneens groot aantal resteert. Lobby van Heemschut resulteerde in een beperkt aanwijzingsprogramma voor nieuwe rijksmonumenten maar veel gemeenten voeren nog geen eigen beschermingsbeleid hierop. In veel dorpen in Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant zijn buurten met straatnamen als Oslostraat, Finlandplein en Februariplantsoen. In de meeste gevallen zijn in die buurten geschenkwoningen gebouwd, houten woningen die als bouwpakketten door het buitenland zijn gedoneerd na de Watersnoodramp van 1953.  Lees verder    

Druk bezochte AVL in Deventer goed verlopen  
De Algemene Vergadering van Leden in Deventer op vrijdag 30 juni jl. was een succes, in totaal waren er meer dan 105 leden aanwezig! Naast het vaststellen van jaarverslag en financiële stukken waren er een aantal extra bijzondere punten.    Zo is uit het Kuijper van Harpenfonds van Ars Donandi een bijdrage geschonken van maar liefst 15.000 euro aan de Werkgroep Monumentale Kunst t.b.v. de restauratie van drie monumentale kunstwerken. Lees meer    

Commissie Gelderland op zoek naar een secretaris   
Heemschut is de grootste en oudste erfgoedvereniging van Nederland en een onafhankelijke belangenbehartiger van erfgoed. In de provincies voeren vrijwilligers het werk van Heemschut uit, hierbij ondersteund door het landelijk bureau van Heemschut. Heemschut Gelderland zoekt een secretaris met hart voor erfgoed. Wat doen wij? De commissie zet zich in om bedreigd erfgoed te beschermen op allerlei manieren, van persberichten tot zienswijzen, (nieuws)brieven, gesprekken met betrokken partijen, inspreken bij raadsvergaderingen en meer. De commissie komt acht keer per jaar bij elkaar in de Waag te Doesburg om de ontwikkelingen te bespreken. Lees meer      

Bekend Amsterdams tegeltableau vakkundig hersteld  
Begin 2020 maakten vertegenwoordigers van het Nederlands Tegelmuseum in Otterlo de commissie attent op de slechte en voortdurend slechter wordende staat van het tegeltableau met Christiaan Huygens in de winkelpui van Leidsestraat 86-88. Met enige druk, volharding en een financiële bijdrage van de gemeente is het tegeltableau onlangs in volle glorie hersteld. Het tegeltableau, voorstellend de uitvinder van het slingeruurwerk Christiaan Huygens, maakt een integraal onderdeel uit van de uit 1903 daterende gevel. In dat jaar breidde uurwerkmaker Pieter Lameris zijn winkel uit en voegde hij de twee panden samen. Het tegeltableau is een fraai voorbeeld van voor die tijd karakteristieke reclametableaus in een art-nouveau-winkelpui, waarvan er inmiddels nog maar weinig over zijn. Lees meer

Heemschut reis Hamburg 19 t/m 27 oktober 2023  

In het najaar kunt u mee met de zeer bijzondere Heemschutreis naar Hamburg met dagexcursies naar Lübeck en Bremen! De reis is gepland van donderdag 19  t/m vrijdag 27 oktober 2023

Extra goed nieuws is dat het gelukt is om concert kaarten in te kopen voor de Elbphilharmonie, momenteel het meest opmerkelijke muziekgebouw van Europa.  

Havenstad Hamburg is de motor van de Duitse overzeehandel, maar de stad is ook een belangrijk onderwijs- en cultuurcentrum met tal van musea en kunstinstellingen als de Kunsthalle en de Staatsoper. Meer informatie
____________________________  
Excursie langs de Semslinie  
Op zaterdag 16 september organiseren Heemschut Groningen en Drenthe gezamenlijk een excursie langs de Semslinie uit 1615, een rechte lijn tussen de stad Groningen en Ter Apel die een einde aan de toenmalige twisten moest maken tussen Groningen en Drenthe.
Lees meer
____________________________ Bijeenkomst commissie Flevoland  

Heemschut Flevoland houdt vrijdagmiddag 25 augustus een bijeenkomst in Museum Nagele. Aan de orde komen Nagele, een rondleiding door het dorp en de uitreiking van de Willem Baarsen Prijs. Er zijn ook lezingen en rondleidingen door het museum. De bijeenkomst is bedoeld voor de leden van Erfgoedvereniging Heemschut en andere geïnteresseerden. Lees meer
____________________________  
Excursie commissie Utrecht  
De jaarlijkse excursie van de commissie Utrecht vindt plaats op zaterdag 7 oktober a.s. in Amersfoort. De dag zal in het teken staan van gebiedsontwikkeling en nieuwe ontwikkelingen. De excursie zal worden ingeleid door een aantal sprekers. Na afloop is er een borrel. Lees meer ____________________________ Van Heemschut, voor in de boekenkast:     Afgelopen jaar kwamen in de vernieuwde Heemschutserie twee nieuwe boeken uit. Leesvoer voor de erfgoedliefhebber.

Deel 4 ‘Thamerlaan 14’ gaat over het eerste ontwerp van de wereldberoemde Amsterdamse School-architect Michel de Klerk in Uithoorn dat na actie van Heemschut werd gered.
Deel 5 ‘Religieus Erfgoed’ gaat over de problematiek rondom de kerken in Nederland. Wat is de toekomst van al dat Religieus Erfgoed? 
  Beiden delen kosten slechts 14,95 euro exclusief verzenden en zijn te krijgen via onze online winkel.      Facebook Facebook Twitter Twitter Website Website Email Email
Erfgoedvereniging Heemschut · Nieuwezijds Kolk 28 · AMSTERDAM, Noord-Holland 1012 PV · Netherlands